Adapter/złączka/redukcja kominowa z komina ceramicznego fi 160 na rurę fi 160
Montowany na zewnątrz trójnika ceramicznego. Rozmiar adaptera: (na trójnik fi 160) 205 mm --> 160 mm (rura/kolano od pieca lub kominka) (Standardowo od strony pieca, adapter ma zakończenie rurowe/nyplowe, w przypadku zamówienia adaptera z wyjściem kielichowym/mufowym, trzeba taką informację zaznaczyć w zamówieniu).
Adapter wykonany jest ze stali kwasoodpornej o grubości 0,6 mm spawanej plazmowo.
Adapter pasuje na trójnik ceramiczny o wewnętrznej średnicy fi 160 mm (zewnętrzna średnica trójnika ceramicznego wynosi 190 mm lub 200 mm - w zależności od producenta ceramiki).
Od strony trójnika ceramicznego adapter ma średnicę wewnętrzną fi 205 mm. Szczelinę między wewnętrzną ścianką adaptera, a zewnętrzną ścianką króćca trójnika ceramicznego wypełnia żaroodporny sznur, który jednocześnie kompensuje wszelkie naprężenia wywierane na trójnik ceramiczny oraz zapewnia szczelność.
W adapter można wpiąć rury/kolana stalowe lub czopuch wychodzący z kotła/pieca. Adapter stosuje się do odprowadzania dymu z kominków, kotłów, pieców na paliwa stałe.
Elementy przyłączeniowe (rury i kolana stalowe itp.) od strony urządzenia grzewczego powinny być dodatkowo uszczelnione silikonem żaroodpornym (o maksymalnej temperaturze stosowania do 1200°C) dostępnym na naszym sklepie.
W przeciwieństwie do adapterów montowanych wewnątrz trójnika spalin, adapter ten nie redukuje wewnętrznego przekroju wkładu ceramicznego.
Adapter montowany na zewnętrzną część trójnika spalin jest najbezpieczniejszym sposobem połączenia urządzenia grzewczego z trójnikiem kominowym. Sztywne/ciasne połączenia prowadzą do pęknięcia trójnika. Adaptery ze sznurem montowane wewnątrz trójnika również nie do końca się sprawdzają, gdyż po stwardnieniu okopconego sznura mogą doprowadzić do rozsadzenia/pęknięcia króćca trójnika. W przypadku adapterów montowanych na zewnątrz trójnika ceramicznego, sznur jest po zewnętrznej jego stronie, cały czas zachowuje swoją sprężystość, nacisk wywierany jest na stalowy adapter, a nie na trójnik ceramiczny.
Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem adaptera jest fakt, iż niweluje on ryzyko uszkodzenia trójnika w przypadku podłączenia do komina często stosowanych piecyków typu koza, używanych podczas prac wykończeniowych w nowo budowanych domach. Niewłaściwie podłączone (na sztywno), niedopasowane i za krótkie rury łączące piecyk typu koza z trójnikiem spalin, są najczęstszą przyczyną problemów z kominami jeszcze na etapie budowy. Kończy się to w najlepszym przypadku naprawą trójnika poprzez wklejenie nowego króćca, a w najgorszym wypadku pęknięciem trójnika oraz kolejnych elementów znajdujących się nad trójnikiem, co w konsekwencji doprowadza do ponownego postawienia komina.